Expozice archeologie dokumentuje nejstarší historii Horažďovicka od starší doby kamenné až po 15. století. Vystaveny jsou paleolitické nástroje, bronzové palstavy a hřivny, doklady keltského osídlení, slovanského osídlení. Zdokumentovány jsou i výboje Římanů na zdejším území.
VíceVystaveno je přes 500 mineralogických ukázek z jedenácti nalezišť v okolí Horažďovic, např. křišťály, záhnědy, spinely, diopsidy a korundy.
VíceSbírka představuje obsáhlý průřez produktů známých hračkářských oblastí - Skašovska, Krounska, Hlinecka, Příbramska, jihočeské oblasti a dalších. Na exponátech můžeme sledovat vývoj tradiční hračky i výrobních postupů od minulosti po současnou produkci.
VícePrvní vrak historického motocyklu se k majitelům a provozovatelům muzea dostal v polovině 70. let. Po jeho úspěšné renovaci začala cíleně vznikat jedna z největších kolekcí historických motocyklů v tehdejším Československu, dnes v České republice. Veškeré renovační práce majitel dodnes provádí vlastními silami. O jejich kvalitě svědčí mimo jiné i skutečnost, že mnoho fotografií exponátů pocházejících z muzea bylo publikováno v odborných i laických motoristických časopisech. Půdní prostory slouží jako expozice pro cca 60 motocyklů. Dalších 40 strojů (včetně historických jízdních kol) je umístěno v pobočce muzea v Bečově nad Teplou. Sbírka českých i zahraničních značek obsahující i světové unikáty je průběžně rozšiřována společně se sbírkou historických českých hraček. Některé ze zajímavých exponátů představujeme na následujících stránkách.
VíceStálá prodejní výstava. Každý pátek v galerii měla předvádí v době od 14:00 do 16:00 hodin paní Jana Wudy výrobu skleněných korálků na sklářském kahzanu.
VíceMuzeum je věnováno památce 110-ti zaniklých komunit v západočeském pohraničí a originální formou seznamuje se životem židovské menšiny na Šumavě. Součástí expozice je i rekonstruovaná původní košer porážka a interiér pošumavské hospody. Předposlední část na unikátních exponátech představuje návštěvníkovi především židovské sakrální předměty ze sbírek Západočeského muzea. Dokumentace života židovské rodiny je rozdělena na nejdůležitější mezníky: narození, obřízka chlapců, bar – micva, svatba a závěr života. Závěr expozice tvoří rekonstrukce interiéru, dokumentující každodenní život Židů v daném regionu na přelomu 19. a 20. století. Pojetí expozice je přínosem pro poznání mnohonárodnostního obyvatelstva Šumavy a ukazuje, že lidé různého vyznání a různých národností, žijící v jednom geografickém prostředí mohou tvořit jednotnou sídelní komunitu, pokud se nestanou předmětem politické manipulace.
VíceProhlídka zahrnuje popis velkého nádvoří, návštěvu čtyř místností Břeňkova paláce s modely hradu, které přibližují stavební vývoj. Navazují archeologické nálezy z hradu a expozice kamnových kachlů. Prohlídka pokračuje na vyhlídkovou terasu, dále přes šenkovní schodiště do prostor největšího sklepení. Návštěvní okruh končí v hradní hladomorně.
VíceProhlídka opět začíná na velkém nádvoří. Pokračuje na malé nádvoří se studnou. Následuje výstup do nejstarší části hradu a poté na 26 metrů vysokou obytnou věž (donjon). Návštěvní okruh je zakočnen v nejspodnějších částech hradního sklepení s přírodní krápníkovou výzdobou.
VíceVolná prohlídka, při které Vás jistě upoutá impozantní dvouštítová budova bývalého hradního pivovaru (příležitostně využívaná k různým interaktivním expozicím či výstavám), zbytky vinopalny, hradební okruh spodního nádvoří, i zadního parkánu, či vyhlídka do přenádherného údolíčka říčky Ostružné obtékající hrad (údolíčko hodnoceno jako jedno z nejhodnotnějších v oblasti Šumavy - z větší části chráněno rezervací). Rozhodně nepřehlédnete několik her rozmístěných volně po areálu, které Vás (či Vaše děti) budou lákat nejen svým ztvárněním, ale i možností si je zahrát.
VíceAtraktivním a netradičním způsobem vám pomocí speciální projekce poodhalíme podobu každodenního života na středověkém hradě a přiblížíme i způsoby, jakými informace o něm získáváme. Na závěr prohlídky, poté, co se seznámíme se středověkým jídelníčkem, hygienou nebo způsobem bydlení, je připraveno malé překvapení v podobě „Okna do historie“, kdy společně nahlédneme do minulosti a podíváme se na to, jak jeden den v životě hradu asi mohl vypadat.
VíceObecní úřad Chodská Lhota
Chodská Lhota 83
345 06 Kdyně
Telefon: +420 379 798 264
E-mail: ou@chodskalhota.cz
Pondělí:
8.00 - 11.30, 12.30 - 17.00 hod.
Středa:
8.00 - 11.30, 12.30 - 17.00 hod.